office@ficek.sk | +421 800 223 230 | Napíšte nám | Klientsky portál

Právna poradňa

Ako postupovať pri vydedení


Položiť otázku
Otázka: Ako postupovať pri vydedení

Rada by som sa opýtala, ako postupovať, keď chcem vydediť niekoho, aby nemal žiadne právo na dedičstvo. Ide o rozvedený pár a ich deti, ktoré chcem vydediť.

Odpoveď: Ako postupovať pri vydedení

Dobrý deň

podľa § 469a zák. č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník:

 

“1) Poručiteľ môže vydediť potomka, ak

a) v rozpore s dobrými mravmi neposkytol poručiteľovi potrebnú pomoc v chorobe, v starobe alebo v iných závažných prípadoch,

b) o poručiteľa trvalo neprejavuje opravdivý záujem, ktorý by ako potomok mal prejavovať,

c) bol odsúdený pre úmyselný trestný čin na trest odňatia slobody v trvaní najmenej jedného roka,

d) trvalo vedie neusporiadaný život.

 

2) Pokiaľ to poručiteľ v listine o vydedení výslovne určí, vzťahujú sa dôsledky vydedenia aj na osoby uvedené v § 473 ods. 2. 3) O náležitostiach listiny o vydedení a o jej zrušení platia obdobne ustanovenia § 476 a 480; v listine však musí byť uvedený dôvod vydedenia.” 

 

Tedazákon taxatívne vymenuváva dôvody, kedy možno dediča vydediť. Ine nie sú. 

Na základe horeuvedených dôvodov (napríklad notárskou zápisnicou) možno potomkov vydediť.

 

Dedičské právo
JUDr. Milan Ficek

advokát

Podotázka: Ako postupovať pri vydedení

Dobrý deň, prosím vás o radu. Dcéra sa voči nám rodičom nespráva dobre. Nezaujíma sa o nás, nepíše, nevolá. Napísala nám, že ona aj jej syn s nami už nechcú nikdy komunikovať. Mám zhoršené zdravie a aj správanie dcéry sa ďalej zhoršuje. Uvažujeme o tom, že by sme ju spolu s vnukom vydedili. Prosím vás o radu, ako postupovať. Po akej dobe a za akých podmienok je možné vydedenie? Je potrebné to riešiť s notárom alebo právnikom? Ďakujem za spätnú väzbu.

12.07.2025
Odpoveď: Ako postupovať pri vydedení

Dobrý deň,

rozumiem, že situácia je pre Vás veľmi náročná. Vydedenie potomka je v slovenskom práve možné, ale zákon stanovuje presné podmienky, ktoré musia byť splnené. Nestačí len osobné sklamanie alebo prerušenie kontaktu – vydedenie je možné len z dôvodov uvedených v § 469a Občianskeho zákonníka.

Medzi najčastejšie dôvody patrí napríklad, ak potomok:
- neposkytol poručiteľovi potrebnú pomoc v chorobe, starobe alebo v iných závažných situáciách,
- trvale neprejavuje o poručiteľa opravdivý záujem, ktorý by mal ako potomok prejavovať,
- bol odsúdený pre úmyselný trestný čin na trest odňatia slobody v trvaní aspoň jedného roka,
- vedie trvalo neusporiadaný život.

Z Vášho popisu by mohol prichádzať do úvahy dôvod, že dcéra trvale neprejavuje opravdivý záujem alebo neposkytla potrebnú pomoc v chorobe. Je však dôležité vedieť, že vydedenie musí byť urobené formou listiny o vydedení, ktorá musí byť rovnako prísna ako závet – teda písomne, vlastnoručne podpísaná, alebo vo forme notárskej zápisnice.

Vydedenie môžete vykonať kedykoľvek, nie je stanovená žiadna minimálna doba, po ktorej by ste mohli dcéru vydediť. Dôležité je, aby v čase vydedenia  - spísania listiny o vydedení konkrétny dôvod na vydedenie aj existoval a aby bol v listine o vydedení konkrétne uvedený, nepostačujete teda odkaz na vyššie uvedneé zákonné ust. § 469a/  Obč. zákonníka.

Odporúčam Vám obrátiť sa na notára alebo advokáta, ktorý Vám pomôže s vypracovaním listiny o vydedení, aby bola právne bezchybná a neskôr nebola spochybnená. Notár Vám môže vydedenie spísať vo forme notárskej zápisnice, čo je najistejšie.

Ak chcete vydediť aj vnuka, je potrebné v listine výslovne uviesť, že vydedenie sa vzťahuje aj na potomkov dcéry (teda aj na vnuka), inak by mohol dediť namiesto svojej matky.

Riziká: Ak dôvody nebudú dostatočne preukázané, vydedený potomok sa môže domáhať svojho práva na súde. Preto je dôležité dôvody jasne a konkrétne uviesť.


11.07.2025
Podotázka: Ako postupovať pri vydedení

Dobrý deň, dobrý deň, manžel by chcel vydediť dcéru z prvého manželstva. Jeho dcéra má 46 rokov a manžela nikdy nenavštívila. Máme rodinný dom, ktorý manžel zdedil po rodičoch, keď sme už boli manželmi. Máme dvoch dospelých synov a manžel nechce, aby dcéra z prvého manželstva dedila. Prosím, ako máme postupovať? Ďakujem.

26.02.2025
Odpoveď: Ako postupovať pri vydedení

Dobrý deň,
vydedenie je možné tzv. listinou o vydedení. Môže byť napísaná buď vlastnou rukou alebo zriadená v inej písomnej podobe za účasti svedkov alebo formou notárskej zápisnice. Musí v nej tiež byť uvedený deň, mesiac a rok, kedy bola listina podpísaná. Vydedenie je podrobne upravené v ust. § 469a Občiansky zákonník:

(1) Poručiteľ môže vydediť potomka, ak

a) v rozpore s dobrými mravmi neposkytol poručiteľovi potrebnú pomoc v chorobe, v starobe alebo v iných závažných prípadoch,

b) o poručiteľa trvalo neprejavuje opravdivý záujem, ktorý by ako potomok mal prejavovať,

c) bol odsúdený pre úmyselný trestný čin na trest odňatia slobody v trvaní najmenej jedného roka,

d) trvalo vedie neusporiadaný život.

(2) Pokiaľ to poručiteľ v listine o vydedení výslovne určí, vzťahujú sa dôsledky vydedenia aj na osoby uvedené v § 473 ods. 2.

(3) O náležitostiach listiny o vydedení a o jej zrušení platia obdobne ustanovenia § 476 a 480; v listine však musí byť uvedený dôvod vydedenia.

Ak dcéra o poručiteľa trvalo neprejavuje záujem, tak môže ísť o dôvod vydedenia. Najistejšie bude, ak listinu o vydedení spíšete u notára formou notárskej zápisnice. Notár zabezpečí, aby boli splnené zákonné náležitosti. 

26.02.2025
Podotázka: Ako postupovať pri vydedení

Dobrý deň, dobrý deň, manžel by chcel vydediť dcéru z prvého manželstva. Jeho dcéra má 46 rokov a manžela nikdy nenavštívila. Máme rodinný dom, ktorý manžel zdedil po rodičoch, keď sme už boli manželia. Máme dvoch dospelých synov a manžel nechce, aby dcéra z prvého manželstva dedila. Prosím, ako máme postupovať? Ďakujem.

26.02.2025
Odpoveď: Ako postupovať pri vydedení

Dobrý deň,
riešenie Vami položenej otázky je jednoduché :

Je síce možnosť, aby manžel spísal listinu o vydedení, najlepšie cestou notára, avšak úskalím je to, že dcéra v prípade dedičského konania môže toto vydedenie a neplatnosť dôvodov vydedenia napadnúť aj súdne. Otázkou preto či nezáujem dcéry o otca nie je dôsledkom konania na strane Vášho manžela, teda otca dcéry. Dôvody vydedenia musia existovať v čase spísania listiny o vydedení.

Riešením jednoduchým je, aby manžel daroval dom svojim dvom synom na základe darovacej zmluvy, netreba však zabudnúť na zriadenie vecného bremena vo Váš prospech ako manželov, ktoré spočíva v práve doživotného bývania v dome. Riešením je aj to, aby manžel Vám ako svojej manželke daroval podiel na dome.

Odporúčam vo veci kontaktovať advokáta a ten nájde najlepšie riešenie v zmysle vyššie uvedeného. Môžete kontaktovať aj našu advokátsku kanceláriu.

26.02.2025
Podotázka: Ako postupovať pri vydedení

Dobrý deň, chcem sa spýtať, či je potrebné spísať novú listinu o vydedení, ak som sa presťahovala do inej nehnuteľnosti, ktorá je v mojom osobnom vlastníctve. Teda byt, v ktorom som bývala (a ktorý bol v čase spísania listiny o vydedení takisto v mojom osobnom vlastníctve), som predala a teraz bývam v novom byte. Je potrebné spísať novú listinu o vydedení? Mám len potvrdenie o tom, že bola spísaná listina, ale samotnú kópiu listiny nemám, teda neviem, či v nej bol konkrétne uvádzaný ten predchádzajúci byt a či je teda potrebné spísať novú listinu o vydedení. Pokúšala som sa dovolať pani notárke, ale jej asistentka mi povedala, že netreba hovoriť s notárkou a že novú listinu o vydedení netreba spísať. Veľmi pekne ďakujem za radu. S úctou.

12.12.2024
Odpoveď: Ako postupovať pri vydedení

Dobrý deň,

podľa Občianskeho zákonníka, vydedenie sa musí uskutočniť písomnou formou v listine o vydedení, ktorá môže byť napísaná a podpísaná vlastnou rukou poručiteľa alebo vo forme notárskej zápisnice. Obsah tejto listiny by nemusel byť priamo závislý na špecifickej nehnuteľnosti, pokiaľ dôvody vydedenia zostávajú nezmenené.

Presťahovanie a zmena vlastníctva nehnuteľnosti by za bežných okolností nemali ovplyvniť platnosť samotnej listiny. Ak listina výslovne spomínala konkrétny byt a chce sa tým vyjadriť úmysel vydedenia na túto nehnuteľnosť, potom by bolo namieste zvážiť jej aktualizáciu, resp zriadiť novú listinu o vydedení.

V prípade pochybností je vhodné konzultovať ďalšie kroky s notárkou, aj keď asistentka uvádza, že to nie je potrebné. Notár vám môže poskytnúť istotu o stave vašej listiny o vydedení.

12.12.2024

Trápi vás "Ako postupovať pri vydedení" a chcete pomôcť?

Podotázka: Ako postupovať pri vydedení

Dobrý deň, dobrý deň, ako by sme mali postupovať, keď moja dcéra má dieťa, na ktoré platí výživné, ale my nechceme, aby po našej smrti niečo dostala? Ďakujem.

19.08.2024
Odpoveď: Ako postupovať pri vydedení

Dobrý deň,
možnosti riešenia vami uvedenej situácie sú minimálne dve :

1./ Za svojho života môžete svoj majetok darovať alebo predať komukoľvek, keďže ide o váš majetok, ktorého ste výlučným vlastníkom. Súhlas dcéry na predaj alebo darovanie nepotrebujete. Ak by išlo o nehnuteľnosti, potom nezabudnite spísať súčasne aj dohodu o zriadení vecného bremena vo váš prospech, ktoré vecné bremeno spočíva v práve doživotného bývania v nehnuteľnosti.

2./ Druhou možnosťou je spísanie závetu s určením dedičov a súčasne listinu o vydedení dcéry. Tu však uvádzame, že podmienky vydedenia musí byť splnené v čase spísania uvedenej listiny a to konkrétne dôvody, nepostačuje citácia zákonných ustanovení. Podľa ust. § 469a/ Občianskeho zákonníka platí :

"Vydedenie § 469a (1) Poručiteľ môže vydediť potomka, ak a) v rozpore s dobrými mravmi neposkytol poručiteľovi potrebnú pomoc v chorobe, v starobe alebo v iných závažných prípadoch, b) o poručiteľa trvalo neprejavuje opravdivý záujem, ktorý by ako potomok mal prejavovať, c) bol odsúdený pre úmyselný trestný čin na trest odňatia slobody v trvaní najmenej jedného roka, d) trvalo vedie neusporiadaný život. (2) Pokiaľ to poručiteľ v listine o vydedení výslovne určí, vzťahujú sa dôsledky vydedenia aj na osoby uvedené v § 473 ods. 2. (3) O náležitostiach listiny o vydedení a o jej zrušení platia obdobne ustanovenia § 476 a 480; v listine však musí byť uvedený dôvod vydedenia."

 

Na spísanie závetu a listiny o vydedení odporúčam kontaktovať notára.

19.08.2024
Podotázka: Ako postupovať pri vydedení

Dobrý deň, Pred niekoľkými dňami som vás požiadala o radu a bola som nadmieru spokojná s odpoveďou. Objavila som však "novinku", ktorej nerozumiem, preto sa odvažujem poprosiť vás o vysvetlenie znova: Som jediná dcéra z prvého manželstva, otec sa znova oženil. Vzťah s otcom ochladol, istý čas som nežila "na úrovni", preto som žila v domnienke, že ma otec vydedil. Žijem so synom v ČR od roku 2004, otec zomrel v roku 2014. Žila som v nádeji, že dostanem nejaké peniaze (nie pre seba, ale pre jeho vnuka, o ktorého nejavil najmenší záujem). Nevadí... Ak ma vydedil, je to jeho svedomie. Ďakujem a s pozdravom.

24.06.2024
Odpoveď: Ako postupovať pri vydedení

Dobrý deň,

ak váš otec zomrel a vy ste sa domnievali, že vás vydedil, je dôležité si overiť, či existuje platná listina o vydedení. Vydedenie podľa Občianskeho zákonníka môže byť platné len za určitých predpokladov, napríklad ak potomok neposkytol poručiteľovi potrebnú pomoc, neprejavoval skutočný záujem, bol odsúdený za úmyselný trestný čin alebo trvalo viedol neusporiadaný život.

Keďže váš otec znovu uzavrel manželstvo, v prípade jeho smrti dedičmi automaticky budú jeho manželka a všetky jeho deti, ak nedošlo k vydedeniu alebo nededí zo závetu. Zákonnými dedičmi sú jeho manželka a deti, pričom každý dedia rovnakým dielom.

Ak by váš otec spísal závet, v ktorom by vás neuviedol, závet by bol touto časťou neplatný, pretože plnoletí potomkovia sú neopomenuteľní dedičovia a musia dostať aspoň polovicu zákonného dedičského podielu.

Odporúčam overiť u notára, ako prebehlo dedičské konanie a či bola listina o vydedení predložená a platná. Ak neexistuje platná listina o vydedení, mali by ste mať nárok na dedičstvo po otcovi.

07.06.2024
Podotázka: Ako postupovať pri vydedení

Dobrý deň, dovoľujem si doplniť svoju otázku: zistila som, že dedičské konanie bolo zastavené pre nemajetnosť. Žila som s vedomím, že ma otec vydedil, ale s takýmto záverom som nepočítala. Môj otec mal dom, záhradu, auto a chatu (o čom viem). Je možné spraviť z majetného človeka nemajetného len preto, aby jeho dcéra a vnuk nič nedostali? Možno je to hlúpa otázka, ale budem vám vďačná, ak sa niečo nové dozviem. Vopred vám ďakujem.

07.06.2024
Odpoveď: Ako postupovať pri vydedení

Dobrý deň,

ak bolo dedičské konanie zastavené z dôvodu nemajetnosti, znamená to, že podľa zistení notára poručiteľ nezanechal nijaký majetok. Existuje však možnosť, že sa majetok mohol prehliadnuť či bol zámerne skrytý. Podľa § 211 Civilného mimosporového poriadku, ak sa objaví nový majetok po právoplatnosti uznesenia, ktorým sa dedičské konanie skončilo, súd môže vykonať o tomto majetku dodatočné konanie o dedičstve.

Ak máte dôkazy alebo aspoň silné podozrenie, že váš otec mal významný majetok, ktorý nebol zahrnutý do dedičského konania, odporúčam podať podnet na súd a žiadať dodatočné prejednanie dedičstva. Na základe nového zistenia o majetku môže dôjsť k znovuotvoreniu dedičského konania. Treba doložiť dôkazy o existencii majetku, napr. kópie listov vlastníctva, kúpne zmluvy a podobne, aby sa preukázalo vlastníctvo tohto majetku poručiteľom v čase smrti.

Čo sa týka vydedenia, ak vám nebolo formálne oznámené platné vydedenie podľa príslušných zákonných podmienok, môžete tiež spochybniť jeho platnosť. 

07.06.2024
Podotázka: Ako postupovať pri vydedení

Dobrý deň, žijem sám, keďže moja manželka zomrela. Po mojej smrti by podľa zákona mala dediť moja sestra. Avšak keďže sa o mňa nestará, žije ďaleko a mám informácie, že má aj nejaké finančné záväzky v podobe exekúcie, chcel by som, aby bola z dedenia vylúčená. Prosím, ako mám postupovať, aby som toto zrealizoval? Ďakujem za odpoveď.

25.03.2024
Odpoveď: Ako postupovať pri vydedení

Dobrý deň,
vydediť je možné len svojich potomkov, t. j. vlastné deti, nakoľko tieto sú v zmysle zákona neopomenuteľnými dedičmi.  Vaša sestra nie je neopomenuteľný dedič. Ak preto nechcete, aby po vás sestra dedila, môžete zriadiť závet, ktorým zanecháte celý svoj majetok inej osobe (nie sestre). Platnosť závetu sestra síce môže po vašej smrti napadnúť ako zákonná dedička na súde, avšak by musela preukázať, že v čase zriadenia závetu ste neboli spôsobilý na takýto úkon, čo nie je jednoduché. Do závetu preto môžete uviesť dôvody, pre ktoré zanechávate majetok tejto inej osobe. Jej by to v prípadnom konaní, ktoré by sestra po vašej smrti začala viesť, mohlo pomôcť. Ak by ste závetom zanechali  celý svoj majetok inej osobe, táto by ho zdedila a vaša setsra by nededila. Závet vám odporúčame zriadiť u notára vo forme notárskej zápisnice. Notár ho následne zaregistruje v Notárskom centrálnom registri závetov, dôsledkom čoho tento bude ľahko dohľadateľný v prípade vašej smrti. 

25.03.2024

Trápi vás "Ako postupovať pri vydedení" a chcete pomôcť?

Podotázka: Ako postupovať pri vydedení

Dobrý deň, môj manžel je poručníkom svojej matky. Jeho otec je vo väzení a má dlhy a exekúcie. Manželova matka má našetrené nejaké peniaze a keď zomrie, nechceme, aby sa k týmto peniazom dostal jej manžel. Môže ako poručník svojej matky vydediť jej manžela? Alebo môže peniaze vybrať z účtu, aby sa k nim nedostal exekútor? Čo môžeme v tomto prípade urobiť? Ďakujem za odpoveď.

04.11.2023
Odpoveď: Ako postupovať pri vydedení

Dobrý deň,

vydediť sa dá len potomok, teda dieťa. Ak chce svokra (teda za ňu jej poručník) vydediť svokra, svojho manžela, to zákon nepripúšťa. Ale dá sa to vyriešiť závetom. 

Podľa § 469a ods. 1 Občianskeho zákonníka, "Poručiteľ môže vydediť potomka, ak a) v rozpore s dobrými mravmi neposkytol poručiteľovi potrebnú pomoc v chorobe, v starobe alebo v iných závažných prípadoch, b) o poručiteľa trvalo neprejavuje opravdivý záujem, ktorý by ako potomok mal prejavovať, c) bol odsúdený pre úmyselný trestný čin na trest odňatia slobody v trvaní najmenej jedného roka, d) trvalo vedie neusporiadaný život."

Svokra môže zanechať závet, v ktorom bude uvedené, že po jej smrti, budú dediť jej majetok len jej deti. Ak nemá deti, tak v závete určí akúkoľvek osobu, ktorá zdedí jej peniaze a iný jej majetok, ktorý v čase smrti vlastnila.

Ak bude svokrin závet platný z pohľadu splnenia všetkých jeho formálnych náležitosti, a bude v ňom zahrnutý všetok jej majetok, tak jej manžel už nebude mať čo dediť.

Podľa § 476, 476a, 476b Občianskeho zákonníka, "Poručiteľ môže závet buď napísať vlastnou rukou, alebo ho zriadiť v inej písomnej forme za účasti svedkov alebo vo forme notárskej zápisnice. V každom závete musí byť uvedený deň, mesiac a rok, kedy bol podpísaný, inak je neplatný. Spoločný závet viacerých poručiteľov je neplatný. Vlastnoručný závet musí byť napísaný a podpísaný vlastnou rukou, inak je neplatný. Závet, ktorý poručiteľ nenapísal vlastnou rukou, musí vlastnou rukou podpísať a pred dvoma svedkami súčasne prítomnými výslovne prejaviť, že listina obsahuje jeho poslednú vôľu. Svedkovia sa musia na závet podpísať."

Vzhľadom na skutočnosť, že Vaša svokra má poručníka (zástupcu) a ide o dôležitý právny úkon, tak spísanie závetu, ako právneho úkonu, bude musieť schváliť súd.

Podľa § 28 Občianskeho zákonníka, "Ak zákonní zástupcovia sú povinní aj spravovať majetok tých, ktorých zastupujú, a ak nejde o bežnú vec, je na nakladanie s majetkom potrebné schválenie súdu."

06.11.2023
Podotázka: Ako postupovať pri vydedení

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, ako postupovať v prípade mojej smrti, ak by som chcel vydediť sestru a jej deti. Chcem, aby môj majetok pripadol bratovi a jeho deťom, prípadne priateľke a jej dieťaťu. Stačí, ak so sestrou a jej deťmi nekomunikujeme už viac ako dva roky a medzi nami nepretrváva žiadny záujem o komunikáciu?

25.09.2023
Odpoveď: Ako postupovať pri vydedení

Dobrý deň, inštitút vydedenia sa vzťahuje iba na potomkov poručiteľa, nakoľko títo sú v zmysle zákona neopomenuteľnými dedičmi. Pokiaľ chcete dosiahnuť, aby po vás nededila vaša sestra s jej deťmi, potom je najlepšie, ak by ste spísali závet, ktorým by ste odkázali váš majetok vášmu bratovi a jeho deťom. Ideálne by bolo, ak by ste ho spísali u notára vo forme notárskej zápisnice, ktorý by následne notár uložil, resp. zaregistrovali v Notárskom centrálnom registri závetov, dôsledkom čoho by ste mali istotu, že tento bude v prípade vašej smrti zohľadnený a teda, že sa bude primárne postupovať podľa neho. 

Samotná nekomunikácia s vašou sestrou by nestačila, nakoľko ak by ste nezanechali závet, bude sa dediť v zmysle zákona, kde v konečnom dôsledku môžu dediť po vás aj vaši súrodenci, ak v čase smrti nemáte ani manžela ani deti a ani rodičov. 

25.09.2023