office@ficek.sk | +421 800 223 230 | Napíšte nám | Klientsky portál

Právna poradňa

Trvalý pobyt a dedenie nehnuteľnosti


Položiť otázku
Otázka: Trvalý pobyt a dedenie nehnuteľnosti

Dobrý deň, môj otec zomrel a s bratom sme sa dohodli, že každý z nás zdedí polovicu každej nehnuteľnosti. Na adrese jednej z týchto nehnuteľností mám aj po smrti otca (od môjho narodenia) trvalý pobyt, môj brat nie. Náš otec vlastnil túto nehnuteľnosť viac ako 5 rokov. Ráda by som vedela, či existuje nejaký rozdiel v daňovej povinnosti medzi mnou a mojím bratom. Prináša môj trvalý pobyt nejakú výhodu? Tiež sa chcem spýtať, kedy najneskôr musím zmeniť svoj trvalý pobyt (dedičstvo zatiaľ nie je ukončené). Ďakujem.

Odpoveď: Trvalý pobyt a dedenie nehnuteľnosti

Dobrý deň,
na Vami položenú otázku uvádzame,  že dedičské konanie po otcovi v súvislosti s dedením nehnuteľnosti nemá žiadny vplyv na trvalý pobyt budúceho dediča a neznamená žiadnu výhodu resp. nevýhodu pre dedičov nehnuteľnosti. Samotný trvalý pobyt nemá vplyv na prípadnú daňovú povinnosť ak by ste zdedenú nehnuteľnosť chceli predať, resp. medzi sebou ako súrodenci vyporiadať tak, aby vlastníkom nehnuteľnosti bol len jeden z Vás.

Uvádzame, že ak by ste chceli predať nehnuteľnosť, ktorú nadobudnete dedením a vzhľadom na okolnosť, že ide o dedenie v priamom rade a otec bol vlastníkom nehnuteľnosti viac ako 5 rokov ku dňu jeho úmrtia, príjem z predaja nehnuteľnosti je oslobodený od dane z príjmov a nebudete platiť ani odvody na zdrav. poistenie.

Uvádzame, že žiadna daň z dedenia neexistuje, táto bola zrušená s účinnosťou od 1.1.2004. V dedičskom konaní po otcovi budete platiť len odmenu notára a súdny poplatok za prejednanie dedičstva.

Dedičské právo
JUDr. Milan Ficek

advokát

Podotázka: Trvalý pobyt a dedenie nehnuteľnosti

Dobrý deň, bývam s priateľom v mojom rodičovskom dome, ktorý som zdedila spolu s mojimi dvoma dcérami. Môj priateľ tu býva so mnou už desať rokov a približne osem rokov má trvalý pobyt. Chcela by som sa spýtať, či má právo na dedičstvo, ak by sa mi niečo stalo, keď tu má tak dlho trvalý pobyt. Nie sme vedení na úrade ako druh a družka. Ďakujem za odpoveď.

19.02.2025
Odpoveď: Trvalý pobyt a dedenie nehnuteľnosti

Dobrý deň, na Vami položenp otázku uvádzame, že prihlásenie na trvalý pobyt v zmysle ust. § 3 zákona o hlásení pobytu občanov SR má len evidenčný charakter a nezakladá žiadne právo k nehnuteľnosti a ani k jej vlastníkovi.
Evidencia vzťahu druh - družka neexistuje, lebo právny poriadok ani nepozná uvedneý pojem. Pozná len pojem spolužijúce osoby v zmysle ust. § 115 Občianskeho zákonníka :

"Domácnosť tvoria fyzické osoby, ktoré spolu trvale žijú a spoločne uhradzujú náklady na svoje potreby."

Záver :

Prihlásenie na trvalý pobyt nie je podstatné z hľadiska dedenia. Keďže s priateľom nie ste manželia, jedinými zákonnými dedičmi po Vás sú Vaše vlastné deti.

 

18.02.2025
Podotázka: Trvalý pobyt a dedenie nehnuteľnosti

Dobrý deň, chcem sa opýtať, či môže dediť človek, ktorý bol ako dieťa osvojený, nie adoptovaný a mal trvalý pobyt v dome. Ďakujem.

08.07.2024
Odpoveď: Trvalý pobyt a dedenie nehnuteľnosti

Dobrý deň,

osvojenie, na ktoré sa pravdepodobne pýtate, je upravené v zákone o rodine. Ak bol človek osvojený, nadobúda právne postavenie dieťaťa voči osvojujúcim rodičom, čo zahŕňa aj právo dediť po nich. Trvalý pobyt v tomto kontexte nie je dôležitý pre nárok na dedičstvo, avšak môže mať administratívny význam pri prejednávaní dedičstva.

Podľa našich predpisov, osvojené osoby majú rovnaké dedičské práva ako biologické deti voči osvojiacim rodičom. To znamená, že ak osoba bola osvojená a poručiteľ neuviedol inak v závete, osvojená osoba bude mať plné právo dediť po svojich osvojujúcich rodičoch. Osvojenie a adopcia je to isté, sú to v podstate synonymá. 

08.07.2024