Dobrý deň, dnes sme riešili odmietnutie dedičstva. Keďže otec mal dlhy, a jediný majetok, ktorý vlastnil s matkou, bolo zopár menších a jeden väčší pozemok, ktoré by síce čiastočne stačili na pokrytie dlhov, ale povedzme si úprimne, že vzhľadom na to, že tie parcely sú typu podielovo napr. 47/4825, bolo by to veľmi časovo náročné. Právnik nám však povedal, že keď sa my vzdáme dedičstva, na mamu i tak prejde polovica jeho dlhov. Keďže boli manželia, mama sa aj pri odmietnutí dedičstva dlhov nezbaví. Poskytol nám teda právnik správne informácie? Všade sa stretávam s tým, že odmietnutím dedičstva sa vzdávame aj aktív aj pasív, ale týka sa to väčšinou dedičstva po rodičoch. Ako je to po manželovi? Za skorú odpoveď vopred ďakujem.
Dobrý deň,
váš právnik vám poskytol správne informácie. Podľa právnej úpravy platí, že odmietnutím dedičstva odmietate dedičstvo ako celok, teda vrátane aktív aj pasív poručiteľa. Avšak v prípade manželov je situácia trochu komplikovanejšia kvôli režimu bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM).
Ak manžel zomrie, najprv je potrebné vyporiadať BSM medzi pozostalým manželom a dedičmi. To znamená, že polovica majetku BSM pripadne pozostalému manželovi a druhá polovica sa delí medzi dedičov, vrátane pozostalého manžela. Pokiaľ ide o dlhy, tieto sa taktiež rozdelia a za časť dlhov zodpovedá pozostalý manžel, aj keď odmietne dedičstvo, pretože tieto dlhy vznikli počas trvania BSM. BSM nemôže odmietnuť.
Pozostalý manžel ale neodpovedá za dlhy, ktoré si urobil dlžník sám, aj keď mali BSM. Stále to bude jeho dlh. Mama nech tiež odmietne dediť. Ak mama nepodpísala žiadny dokument, z ktorého by vyplývala povinnosť niečo platiť, tak sa nemá čoho obávať. Ak by ste chceli bližšie informácie, môžete si objednať u nás krátku konzultáciu a my vám to detailne vysvetlíme.